• GTK Baner 1
  • Poli
  • Љуботен
  • GNT1
  • Vodopad_Vera
  • esenska
  • Angela i Gordana
  • Sermeninska
  • Borkica_Ivana
  • Pogled

Вело Клуб ГТК

е рекреативен  велосипедски клуб составен од членови кои се на различна возраст - од најмали до највозрасни.

Вело Клуб ГТК

е целосно волонтерска, непрофитна организација која промовира велосипедизам во пошироката област на јужниот дел на Македонија.

Вело Клуб ГТК

Ние не сме тркачки клуб. Имаме членови од Гевгелија, Богданци, Дојран и населените места во околината.

Вело Клуб ГТК

е создаден од пријателства и заедничка страст за велосипедизмот. Тие страсти се вкоренети во тимска работа, лојалност и несебичност.

Ден на народното востание 11-ти октомври

Денот на народното востание 11-то октомври го обележавме со 2 невообичаени акции досега за Гевгелија Точак Клуб.

Во првата акција учествуваа јуниорите на ГТК кои што во соработка со НУ Музеј Гевгелија и ЈП Комуналец и со нивни пријатели ја организираа првата јуниорска еко акција на најпознатиот гевгелиски археолошки локалитет - Вардарски Рид.

gtk juniori var

Во втората акција членови на ГТК со велосипеди се искачија на Кораб - надморска височина од 2761 метар. 11-ти октомври е голем празник за македонскиот народ, исто така и празничните активности на нашите членови беа големи и несекојдневни.

korab

Следна голема акција на 11-ти ноември - Гевгелија На Точак

Сите Уф Серменин


Сите Уф Серменин

Во недела, 24 септември oрганизиравме мултимедијален, забавен и спортски настан во кој што ни се придружија 170 велосипедисти од повеќе градови во Македонија.

Ни се приклучија од основните училишта: Владо Кантарџиев, Крсте Мисирков и Ристо Шуклев.

Ни се придружија од Дневен Центар, Порака, Мобилност, фондациите Аполонија, Ице Бегов итн.

Ни се придружија, екологисти Changemakers4All, ни се придружија планинари од Кожуф и Двете Уши, ни се придружија моторџиите од Ретки Птици, Ретки Птици ГББ и Ноќни Волци, ни се придружија шахисти од 7 Ноември но и атлетичари од АК 7 Ноември, членови на пинг понг клуб во формирање Гевдион првите мечеви ги одиграа овде, танчерската група за модерен балет Дива не дружеше цел ден, ни се приклучија Royal Rangers итн.

Не дружеа повеќе од 1.000 посетители кои специјално дојдоа за настанот „Сите Уф Серменин" и навистина сите беа уф Серменин.
Во селото никогаш порано немало толку луѓе, расположени лица на сите страни и сите си ја терат својата шема.

Се гледаме на „Сите Уф Серменин 2024"

Килиманџаро

На врвот на Африка со точак
Врв Ухуру 5895 МНВ

Додека ги вршевме последните припреми за мултимедијалниот, забавен и спортски настан  „Сите Уф Серменин" координаторот за екстремен велосипедизам при Гевгелија Точак Клуб тргна за Африка да го освои највисокиот врв Килиманџаро со велосипед.

Ѓорѓе Ризов не само што тргна со неговиот точак туку денес во 8 часот и 30 минути по афричко време се искачи на највисоката точка во африканскиот континент.

Килиманџаро досега го имат освоено многу планинари во светот НО многу малку велосипедисти меѓу кои само три македонци.

Честитки за несекојдневниот подвиг на нашиот Џоле за големиот успех со искачувањето / возењето до небесните висини на Килиманџаро.

Прочитај Повеќе
This image for Image Layouts addon

Нов Спонзор
Перутнина Птуј - Словенија

Реномираната компанија Перутнина од Птуј, република Словенија не изненади со прекрасен подарок - професионални велосипедски дресови во вредност поголема од 1.500 евра.

Наша обврска е да продолжиме по патеките кои што ги поставивме од основањето пред 15-на месеци.

Перутнина Птуј

Проект на USAID„Здружи се со Заедницата“

Претставници на Гевгелија Точак Клуб учествуваа во настанот за промоција на Проектот на УСАИД „Здружи се со Заедницата“.

 Проектот е имплементиран од ЗГ Конект во партнерство со фондацијата Аполонија и ЕВН.

Светски Ден на ВелосипедизмотВидео - Фото

Меморандум за соработкаГевгелија Точак Клуб - Ретки Птици ГББ

СИТЕ УФ СЕРМЕНИНДругарска

„Gevgelija Cycling 4 All“ грант од Република Словачка

Потпишан договор во амбасадата на Република Словачка во Скопје за доделување на мал грант на Гевгелија Точак Клуб.
Грантот е одобрен од Словачката агенција за меѓународна развојна соработка (SAIDC), која е буџетска организација на Министерството за надворешни и европски работи на Република Словачка.

Прочитај повеќе на ТВ Нова 12

ГТК - Точкаџиска Химна

Гевгелија Вело Град

This image for Image Layouts addon

1 година ГТК
Прва Точкаџиска Вечер

Една година Гевгелија Точак Клуб ја прославивме во дискотеката De Facto заедно со стотици наши пријатели од Гевгелија, Богданци, Велес, Демир Капија, Кавадарци, Неготино, Скопје, Струмица итн.

Вечерта да биде поинтересна доделивме многу награди од многубројните спонзори на настанот

Фото Галерија

Гн Хенрик Маркус
Амбасадор на Словачка

Неговата екселенција, амбасадорот на Република Словачка господин Хенрик Маркус е најпознатиот точкаџија помеѓу амбасадорите кои се на служба во Република Македонија.

Господин Хенрик Маркус е почесен член на Гевгелија Точак Клуб и кога има време знае да не изненади со повик да дружиме а најомилено место за возење му се стотиците километри патишта со преубави пејсажи на нашата планинска убавица Кожуф.

Прочитај повеќе
This image for Image Layouts addon

Гевгелија на Точак 2022

Tретото дружење и возење со точак по гевгелиските улици беше во заедничка организација и координација на ChangeMakers4All и ново формираното здружение на точкаџии во градот "Гевгелија Точак Клуб".

Впечатоците прекрасни, стотици а некои велат и илјада среќни и задоволни учесници.

Гевгелија во саботата на 13-ти ноември 2022-ра изгедаше прекрасно, некои ја споредуваа со Холандија, некои со Шведска а прочитавме и коментар во кој е поставено прашање дали фотографиите и видеата се од некој кинески град ?

Видео сторија by Дејан Малзарков
This image for Image Layouts addon

Коледе 2023

Гевгелија Точак Клуб и Коледе ?

Незнаeмe дали на коледарската вечер бевме најбројни но знаеме дека бевме најрасположени ?
Стартувавме во 6 вечерта а последните од 26-те присутни точкаџии-јки си отидоа во 4 и кусур сабајле.

Часови и часови расположени лица дискусии секакви но ниту еден збор за политика ?

Фото Галерија


Ѓорѓе Ризов

 

Еден од гевгеличаните кои што имаат вишок адреналин е Ѓорѓе Ризов.

Во видеото го гледаме од највисоката точка во поранешна Југославија Титов Врв и од врвот Љуботен до падините на Шар Планина. 

Ѓорѓе Ризов е координатор за екстремен велосипедизам во ГТК.
Видео Галерија
Петар Арџанлиев Гевгелија


Со точак по гевгелиските улици

Гевгелија гледана од сателит изгледа интересно но уште поинтересно изгледа кога скоро сите улици кои постојат во градот ќе се поминат со велосипед а тоа ќе биде забележано на една од најдобрите апликации за возење која масовно се користи во светот -- СТРАВА.

Петар Арџанлиев си зададе предизвик да ги помине сите улици во градот најбрзо што може и резултатите се интересни.

За 1 час и 44 минути поминал 40.31 километри, најголема постигната брзина е 57.1 км на час а просечна брзина на возење е 23.2 км на час а притоа успеал да согори 1414 калории.

This image for Image Layouts addon


Зоран Периќ

Зоран Периќ, кој е роден во Гевгелија, а живее во Богданци и кој наместо да седи дома и да жали за својата судбина, работи како фризер и е член на велосипедискиот клуб „Гевгелија Точак Клуб“.  Зоран не е роден со оштетен слух. Го загубил слухот на своја деветмесечна возраст поради висока температура и воспаление на ушите. За себе вели дека е среќен човек и дека планинарскиот велосипедизам е спој на двете негови најголеми пасии

Веб Сторија во весникот Вечер

Водопадски Бургер by Ѓорѓе Ризов

Титов Врв на Точак by Ѓорѓе Ризов

250 Километри во 1 денВладо СтоилковИван СтојменовКаме ЉуповМакедонија - Бугарија - Грција

Image
Image

Вело Акција

Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти Велосипедисти

©{2024} Гевгелија Точак Клуб. Сите права задржани. Designed By Z39Z

Search